Ultimele subiecte
» Atelier Alina
Astazi la 12:16 am Scris de loriss54

» Atelier Loriss - 3 - 2016 - 2017
Ieri la 11:21 pm Scris de Alina MM

» Atelier Magda - KreativArt
Ieri la 5:22 am Scris de natya

» Atelierul Cameliei
Ieri la 5:20 am Scris de natya

» Atelier pcinfo 2017
Sam Aug 19, 2017 10:43 pm Scris de mimiady63

» Atelierul Nusei-2
Vin Aug 18, 2017 10:13 pm Scris de Cami Luigia

» Cartea pe care o recomand.
Mier Aug 09, 2017 6:44 pm Scris de caciulita

» Atelierul Miha60
Lun Aug 07, 2017 2:59 am Scris de Miha60

» Cum sa-mi educ copilul???
Dum Aug 06, 2017 9:04 pm Scris de Cami Luigia

SPONSORII NOSTRI
PRIETENII NOSTRI
 photo cooltext7499633341-1_zps31c9b917.jpg
Cei mai activi postatori ai saptamanii
Alina MM

mimiady63

loriss54

Cuvinte-cheie

Curiozitati medicale.

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Curiozitati medicale.

Mesaj  tyktak la data de Lun Sept 30, 2013 1:52 am

D-na Vali multumim ca ne sfatuiti si sanatate multa surorii dumneavoastra , dar cum ducem lipsa de bani si toate investigatiile astea sunt foarte scumpe pentru salariile noastre amanam asa pana nu se mai poate.Ce varsta are sora dvs? Si chiar nu a avut niciodata nici un simptom, nu avea ameteli sau vajiieli in urechi de exemplu la vremea rece? sau poate nu le-a dat importanta.Inca odata sanatate multa, multa si refacere usoara.

Alina in vremurile noastre se intra la menopauza cu 10 si chiar 20 de ani mai devreme .Ar trebui zic eu sa faci niste teste la endocrinologie cand esti la ciclu intre a treia si a cincea zi si vezi ce zice doctorul.Apoi faci testul de osteoporoza, eu am osteopenie de la 35 de ani si nu prea am facut nimic pt asta si acum nu e chiar asa de bine.Si cu durerile tale de cap si greata la cafea ia verifica tu colecistul sa iei colebil si daca te simti mai bine inseamna ca ai probleme cu bila nu se elimina corect sau ceva e in neregula cu bila. Sanatate multa iti doresc pupici 
tyktak
Maestru
Maestru

Data de inscriere : 06/02/2013

Sus In jos

Mesaj  Alina MM la data de Lun Sept 30, 2013 2:09 am

Gabi, multam de sfaturi... greata nu e la cafea doar.... in zilele in care am acele dureri insuportabile, apare si greata . Am facut ecografie , e fierea putin lenesa, in rest totul e normal. Am grija sa evit mancarurile la care am observat ca fac "alergie", uneori ma mai scap si eu ca vaca in lucerna amuzat
Si am fost si la endo, am facut niste analize si au iesit bune si alea, imi recomandase si o ecografie, insa n-am mai mers s-o fac.
Mama a intrat la menopauza la 40 ani, oare m-as putea astepta si eu sa apara semne deja?

administrator

Data de inscriere : 15/01/2013
Varsta : 40
Localizare : Somcuta Mare, Maramures

Sus In jos

Mesaj  Vizitator la data de Lun Sept 30, 2013 2:18 am

Sora mea nu a avut nici un simtom pina in iunie ....are 59 de ani si in vara la sv i s-au facut analize uzuale si nimik. Singurele simtope au fost cela descrise mai sus.
Cit priveste menopauza aveti grija. Osteopenia e un inceput si nu strica sa o tineti asa ca altfel....Doamne fereste. Tuturor ne e greu sa mergem la investigatii dar macar asa puti cite putin trebuie sa avem grija sa nu se ajunga la situatii ...urite cum am ajuns eu. :@(: 

Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  tyktak la data de Lun Sept 30, 2013 9:26 am

Alinuto pai asta e un semn ca bila nu se elimina corect ca te doare groaznic capul de nu il poti ridica de pe perna si tie greata pana si de mirosul de cafea,cand se intampla asa sa iei colebil cateva zile si sa vezi ca trece(sa stii ca vorbesc din experienta proprie si am si colecistul scos si tot mai am crize de astea).Legat de menopauza e posibil ca premenopauza se poate instala cu 5 -7 ani inainte asa ca.....ai grija de tine pupici pupici pupici 
tyktak
Maestru
Maestru

Sus In jos

Mesaj  tyktak la data de Lun Sept 30, 2013 9:28 am

Dna Vali e foarte ciudat ca nu a avut nici un simptom , cat de perverse pot fi unele boli.Sanatate multa tuturor
tyktak
Maestru
Maestru

Sus In jos

Mesaj  denisa_rachid la data de Mier Oct 02, 2013 4:14 am

Multumim mult de informatii si multa sanatate, doana Vali!
denisa_rachid
Ambasador.
Ambasador.

Data de inscriere : 13/01/2013
Varsta : 37

Sus In jos

Mesaj  Alina MM la data de Joi Oct 03, 2013 1:58 am

Asta am primit pe mail, imparatsesc si cu voi...

Fiecare pofta are o cauzaUnora le este pofta de ciocolata, altora de ceva sarat.
Oricare ar fi pofta ta, uneori este atat de puternica incat te face sa iesi din casa in miez de noapte si sa te duci la magazin sa-ti cumperi mancarea dupa care salivezi. Pofta de un anumit aliment este modul corpului prin care iti spune ca duce lipsa de vreo substanta din acea mancare. Si de multe ori ca sa-ti satisfaci intr-adevar pofta, trebuie sa mananci altceva decat crezi ca ai nevoie.
Daca ti-e pofta de ciocolata.Ai nevoie de magneziu.Pe care il gasesti in nuci, seminte, legume, fructe.
Daca ti-e pofta de ceva dulce..Ai nevoie de:
- crom pe care il gasesti in brocoli, struguri, branza, fasole boabe, pui, ficat de vitel
- carbon pe care il gasesti in fructe proaspete
- fosfor pe care il gasesti in pui, vita, ficat, peste, oua, lactate, nuci, legume, fulgi
- tryptophan pe care il gasesti in branza, carne de miel, ficat, spanac, cartofi, stafide
Daca ti-e pofta de paine, paine prajitaAi nevoie de azot.
Pe care il gasesti in mancaruri proteice: peste, carne, fasole boabe, nuci
Daca ti-e pofta de grasimi (chipsuri), prajeliAi nevoie de calciu.
Pe care il gasesti in mustar, ceapa, brocoli, legume, susan, branza, nap
Daca ti-e pofta de cafea sau ceaiAi nevoie de: - fosfor pe care il gasesti in pui, vita, ficat, peste, oua, lactate, nuci, legume, fulgi
- sulf pe care il gasesti in galbenusul de ou, ardei rosii, usturoi, ceapa
- sare fier pe care il gasesti in peste, carne de pasare, fructe de mare, verdeata, cirese negre
Daca ti-e pofta de alcool, sau pastile care sa te relaxezeAi nevoie de:
- proteine pe care le gasesti in carne de pui, de porc, nuci, lactate, fructe de mare
- calciu pe care il gasesti in mustar, ceapa, brocoli, legume, susan, branza, napi potasiu pe care il gasesti in masline negre, cartofi, spanac, verdeturi amare
Daca ti-e pofta de gheataAi nevoie de fier. Pe care il gasesti in peste, carne de pasare, fructe de mare, verdeata, cirese negre
Daca ti-e pofta de mancare prajitaAi nevoie de carbon. Pe care il gasesti in fructe proaspete.
Daca ti-e pofta de bauturi acidulateAi nevoie de calciu. Pe care il gasesti in mustar, ceapa, brocoli, legume, susan, branza, nap
Daca ti-e pofta de mancaruri sarateAi nevoie de cloruri. Pe care le gasesti in peste, lapte de capra, sare de mare
Daca ti-e pofta de mancaruri acideAi nevoie de magneziu . Pe care il gasesti in nuci, seminte, legume, fructe
Daca ti-e pofta de lichideAi nevoie de apa. Trebuie sa bei circa 8-10 pahare de lichid pe zi
Daca ti-e pofta de solide, mai degraba decat lichideAi nevoie de apa. Corpul tau a fost deshidratat pentru o perioada asa lunga de timp incat nu mai
simte nevoie de apa. Trebuie sa bei cat mai multa apaposibil pentru a reveni la normal.
Daca ti-e pofta de bauturi reciAi nevoie de mangan Pe care il gasesti in alune, nuci, arahide, ananas, coacaz negru
Daca ai anumite pofte in perioada premenstrualaAi nevoie de zinc Pe care il gasesti in carne rosie, fructe de mare, radacinoase, salata, legume cu frunze
Daca iti este mai mereu foameAi nevoie de:
- siliciu pe care il gasesti in nuci, seminte
- tirozina pe care o gasesti in suplimentele de vitamina C, portocale,verdeturi , legume si fructe rosii
- tryptophan pe care il gasesti in branza, carne de miel, ficat, spanac, cartofi, stafide
Daca nu ai pofta de mancareAi nevoie de:
- vitamina B1 pe care il gasesti in fasole, nuci, seminte, ficat
- vitamina B3 pe care o gasesti in ton, carne de vita, pui, curcan, porc, legume, seminte
- cloruri pe care le gasesti in peste, lapte de capra, sare de mare
Daca ti-e pofta de tutunAi nevoie de:
- siliciu pe care il gasesti in nuci, seminte
- tirozina pe care o gasesti in suplimentele de vitamina C, portocale, verdeturi, legume si fructe rosii

administrator

Sus In jos

Mesaj  Vizitator la data de Joi Oct 03, 2013 2:35 am

Mersi Alina.....imi place ultimul punct!fum fum 

Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  mimiady63 la data de Joi Oct 03, 2013 5:22 am

multumesc Alina
mimiady63
Ambasador.
Ambasador.

Data de inscriere : 12/08/2013
Varsta : 53
Localizare : Orastie-Hunedoara

Sus In jos

Mesaj  tyktak la data de Vin Oct 04, 2013 4:01 am

Foarte interesant Alina, la unele sa stii ca asa e cum ar fi pofta de ciocolata.Ai luat aminte la ce ti-am scris in legatura cu durerile de cap si colebil?  
tyktak
Maestru
Maestru

Sus In jos

Mesaj  Alina MM la data de Vin Oct 04, 2013 4:23 am

Multumesc Gabi  

administrator