Ultimele subiecte
» Atelier Alina
Ieri la 11:29 pm Scris de Alina MM

» Atelier Loriss - 3 - 2016 - 2017
Ieri la 11:21 pm Scris de Alina MM

» Atelier Magda - KreativArt
Ieri la 5:22 am Scris de natya

» Atelierul Cameliei
Ieri la 5:20 am Scris de natya

» Atelier pcinfo 2017
Sam Aug 19, 2017 10:43 pm Scris de mimiady63

» Atelierul Nusei-2
Vin Aug 18, 2017 10:13 pm Scris de Cami Luigia

» Cartea pe care o recomand.
Mier Aug 09, 2017 6:44 pm Scris de caciulita

» Atelierul Miha60
Lun Aug 07, 2017 2:59 am Scris de Miha60

» Cum sa-mi educ copilul???
Dum Aug 06, 2017 9:04 pm Scris de Cami Luigia

SPONSORII NOSTRI
PRIETENII NOSTRI
 photo cooltext7499633341-1_zps31c9b917.jpg
Cei mai activi postatori ai saptamanii
Alina MM

mimiady63

loriss54

Cuvinte-cheie

Remedii naturiste.

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Remedii naturiste.

Mesaj  Vizitator la data de Dum Noi 10, 2013 3:32 am

Victoria foarte utile informatiile despre ingrijirea parului! Multumim! Carmen nu stiam aceste lucruri despre cartofi, mie mi-au placut dintodeauna cartofii cruzi, o sa mananc de azi cate unul pe zi deoarece am un tratament medicamentos pe care il urmez si cu siguranta ma va ajuta!

Ultima editare efectuata de catre Ruxandra in Lun Noi 11, 2013 1:50 pm, editata de 1 ori

Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Vizitator la data de Dum Noi 10, 2013 10:43 pm

Cred ca ma apuc si eu sa imi pun naturiste prin cap pentru ca nu imi simt pielea capului curata cu nici un sampon.Asa e,multumim Victoria!

Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  natya la data de Lun Noi 11, 2013 7:31 am

Multumim de sfaturile foarte utile !
Nu uitati de curatarea pielii capului sa amestecati in sampon bicarbonat .Curata foarte bine !
Victoria eu am ami citit pe la rusoaice si spun ca si faina de mustar cu galbenus si ulei de maslina regenereaza parul !
natya
Ambasador.
Ambasador.

Data de inscriere : 20/01/2013
Varsta : 67
Localizare : tara mea orasul meu de munte

Sus In jos

ventuze

Mesaj  Gabic la data de Vin Noi 15, 2013 6:08 am

Îmi plac ventuzele; am primit de la socrul meu 14 bucăţi mai mititele, am cumpărat eu 8 bucăţi mai mari.
Sunt din sticlă.
Întrebări:
1.A folosit cineva ventuze din silicon pentru masaj? Am găsit să cumpăr numai de pe internet, mi se par scumpe, dar vreau să ştiu dacă merită să investesc în ele; adică sunt eficiente?
2. Am învăţat să pun ventuze pe spatele soţului.Mi s-a întâmplat odată ca majoritatea să se înnegrească; pe pereţii interiori parcă s-a lipit o cenuşă. Are cineva idee de ce s-au aburit cu acea cenuşă?
Soţul meu se simte minunat cu ele, doarme foarte bine, după ce le scot binenţeles.

Precizes că sunt adepta tratamentelor băbeşti acolo unde este cazul.

Nu ştiu să iau medicamente, nu reuşesc să ţin minte care pentru ce sunt bune, în schimb ador tratamentele cu plante intern sau extern, reflexoterapia, masajul...

Vă doresc sănătate.

Gabic
Ambasador.
Ambasador.

Data de inscriere : 15/11/2013
Varsta : 48

Sus In jos

Mesaj  Alina MM la data de Vin Noi 15, 2013 9:33 am

Tocmai saptamana asta vorbeam cu o matusa, merge la o tipa in Baia Mare care face reflexoterapie si ultima data i-a aplicat si ventuze . Si zicea ca se simte bine... n-am intrebat amanunte... :zx: 

administrator

Data de inscriere : 15/01/2013
Varsta : 40
Localizare : Somcuta Mare, Maramures

Sus In jos

Mesaj  Victoria. la data de Vin Noi 15, 2013 12:48 pm

Mama ii punea ventuze tatalui meu,,dar cred ca i le punea doar cand era suparata ca i se umfla pielea pe spate de parca ziceai ca crapa ras2 ras2 ras2 ras2  apoi se schimbau cu locurile ride ride ride ride 

Pagina noastra de Facebook: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Victoria.
administrator fondator

Data de inscriere : 03/01/2013
Varsta : 37

http://margelitcrosetat.blogspot.ro/

Sus In jos

ventuze

Mesaj  luiza_ro la data de Vin Noi 15, 2013 2:12 pm

si eu am acasa de la bunici ramase,toata copilaria am vazut cum se tratau cu ele de cate ori erau raciti si chiar aveau efect,as pune si eu dar am tot amanat
luiza_ro
Membru.
Membru.

Data de inscriere : 14/11/2013
Localizare : giurgiu

Sus In jos

Mesaj  Gabic la data de Lun Noi 18, 2013 12:46 am

Aseară i-am pus fetiţei mele care are 10 ani; o zi întreagă m-a ajutat la treburile casnice, ca să am timp şi energie să-i aplic ventuzele.
A stat cuminte deşi o strângeau tare mult, se ridicase piele bine, unele s-au colorat intens.
Azi dimineaţă avea clasicele urme.
Dar a dormit buştean abia am trezit-o dimineaţă.
Cred că săptămâna asta mă ocup numai de ea.
Fiind mititică am folosit doar 10 ventuze.

Dar, azi dimineaţă nu mai trăgea de nas.
Gabic
Ambasador.
Ambasador.

Sus In jos

Mesaj  Vizitator la data de Lun Noi 18, 2013 2:12 am

Multumim fetelor pentru toate sfaturile naturiste,foarte utile.Eu sunt adepta acestui mod de a trata,iar de cand  s-a nascut  fetita mea,cel putin  pentru ea,numai acesta a fost modul de abordare al tuturor problemelor.Nu am putut evita din pacate antitermicele pt ca nu   a fost chip sa o conving sa incalte ciorapei cu  otet.
De curand  am trait o experienta tare  traumatizanta cu o alergie la un supozitor cu nurofen,iar minunea salvatoare a venit de la homeopatie,mai precis de la niste granule de apis si  18 picaturi de extract de calin.
A fost un soc pentru mine sa vad cum totul se intampla fulgerator si cum poti scapa lucrurile de sub control intr-o clipa.
Asa ca  ....Doamne Multumesc!pt ca fost doar atat.

Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Gabic la data de Lun Noi 18, 2013 7:09 am

Am mai găsit ceva interesant.

Acum 2 zile mă plimbam printr-o grădină; am văzut frunzele mari şi foarte verzi de căpşuni. Am cules câteva neştiind exact de ce fac asta deoarece până acum nu m-am gândit niciodată la căpşuni ca la nişte plante medicinale.
Mi-am făcut un ceai, am dat căutare pe google şi ... surpriză: am găsit aceste informaţii.
Micul meu reumatism în formare îşi caută leacul....

Căpşuna
Compozitie: Fructul contine fier, calciu, celuloza, acid salicic, sodiu, fosfor, vitaminele B, C, E, K, levuloza (fapt pentru care se permite si diabeticilor). Frunzele de capsuni contin tanin, fragarina (un fenol),ulei volatil, vitamina C, substante minerale etc.
Indicatii terapeutice: Are actiune diuretic, laxati si chiar bacte-ricida, fiind indicate in anemic, conlescenta, boli reumatismale, guta, piatra la rinichi, astenie, boli de ficat, oxiureza si constipatie.
Mod de folosire: Fructele se pot consuma ca aperitiv la inceputul meselor. Pentru a redobandi parfumul initial, capsunile se vor spala cu 30 de minute inainte de masa. Se recomanda bolnavilor anemici, conlescentilor, in bolile reumatismale, guta, piatra la rinichi, astenie, boli de ficat si constipatii. Pentru oxiureza se recomanda 500 g capsuni dimineata pe nemancate {si nimic altce pana la pranz).
Frunzele de capsuni se recomanda sub forma de ceai, pentru actiunea lor astringenta si diuretic, in diaree si boli de rinichi. Fragarina le confera proprietati dezinfectante. Amestecate cu frunze de afin, zmeura si mure dau un ceai alimentar foarte placut. Din frunze si radacini de capsuni se poale prepara un decoct (20 g la 1 litru de apa), cu bune rezultate in boli de ficat, rinichi, hipertensiune arteriala, artrita. Se recomanda 3-4 cesti pe zi. Daca urina se colora in rosu nu alarmati, aceasla se datoreste radacinilor.
Amintim ca fragii si zmeura au aceleasi calitati si indicatii ca si capsunile.
Gabic
Ambasador.
Ambasador.

Sus In jos

Mesaj  ildi la data de Lun Noi 18, 2013 7:13 am

ce interesant,nu stiam,multumim mult de tot! am citit sid e ventuzele aplicate fetitei,de retinut. pupici

administrator

Data de inscriere : 12/01/2013
Localizare : italia-livorno, cu inima in timisoara

Sus In jos

Mesaj  miha1950 la data de Lun Noi 18, 2013 7:39 am

Foarte buna informatia Gabi, dar atentie fetelor, capsunii sunt alergici.Normal ca nu toata lumea este alergica la capsuni, insa mult persoane sunt.Mai ales copii.
miha1950
Maestru
Maestru

Data de inscriere : 30/08/2013
Localizare : Maramures

http://magisavon.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  Gabic la data de Lun Noi 18, 2013 11:49 pm

Binenţeles că trebuie multă atenţie; nu tot ce e bun pentru mine e bun şi pentru alţii.
Ca şi în medicina alopată sau în homeopatie.
Mai ales în homeopatie...
Am fost cu fetiţa la un control, întrebările sunt variate şi nu par a avea legătură u problema fizică de care se plânge pacientul.
Dar.... în marea majoritate a cazurilor problemele se rezolvă.

Acum voi bea un germoderivat de merişor. Mie îmi este de folos.

Despre produs:
Acţiune: antisclerotică vasculară, de reglare a funcţionalităţii şi motricităţii intestinale, un bun remediu împotriva îmbătrânirii precoce, antispastică, stimulează metabolismul protidic (normalizează valorile albuminelor, alfa2, beta şi gamaglobulinelor din serul sanguin), corectează dismicrobismul căilor urinare, antiinflamatoare, tonică generală.
Recomandări: ateroscleroză hialină de tip senil (cu degenerarea peretelui vascular) tulburări ale tranzitului intestinal (diaree, constipaţie), colon iritabil, colite, meteorism intestinal prin dismicrobism şi disbioză intestinală, colibaciloze, cistite acute şi cronice, senescenţă hormonală, tulburări de menopauză, artrite şi artroze la vârste înaintate, osteoporoză.

Gabic
Ambasador.
Ambasador.

Sus In jos

Mesaj  Gabic la data de Mier Noi 27, 2013 12:22 am

Ildi, m-am specializat în ventuze. Dai o fugă până la mine?.
Sănătate multă îţi doresc.
Gabic
Ambasador.
Ambasador.

Sus In jos

Mesaj  Victoria. la data de Lun Feb 10, 2014 11:11 am

BICARBONAT DE SODIU. Scrub pentru tot corpul! Da, este posibil, cu doar trei ingrediente simple, printre care, bineînţeles şi eroul nostru, bicarbonatul! Amestecă patru linguri de fulgi de ovăz cu puţină apă caldă şi cu 2 linguri de bicarbonat şi uite asa vei obţine un scrub benefic pentru fiecare părticică din corpul tău!

Preludiu pentru manichiură? Freacă-ţi unghiile cu o periuţă îmbibată în bicarbonat pentru o exfoliere a unghiilor ca la carte! Fă asta înainte de fiecare aplicare a ojei şi vei observa imediat efectele!

Scapă de excesul de sebum din părul tău cu un truc cât se poate de simplu! Adaugă o linguriţă de bicarbonat cantităţii de şampon cu care te speli regulat, şi masează bine scalpul. Bicarbonatul are un efect abraziv asupra părului tău şi, astfel, vei obţine un păr mai curat îmediat!

Bicarbonat sau deodorant? Da, ai auzit bine. Patru linguri de bicarbonat amestecat cu aproximativ 10 picături din uleiul tău preferat (iasomie, argan, măsline, jojoba, etc) şi vei obţine deodorantul perfect, lipsit de alte chimicale.

După o zi stresantă, o baie lungă este relaxarea perfectă. Pentru un plus de împrospătare, adaugă o jumătate de ceaşcă de bicarbonat. Acesta neutralizează acizii de pe piele şi elimină eficient orice urmă de transpiraţie. De asemenea, atunci când este înmuiat în apă, bicarbonatul duce la înmuierea perfectă a pielii şi astfel poate calma iritaţiile sau arsurile solare uşoare.

Albirea naturală a dinţilor se poate realiza, de asemenea foarte uşor, cu bicarbonat. Pentru o albire eficientă şi evitarea iritaţiei gingiei (bicarbonatul este abraziv şi poate duce cu uşurinţă la iritarea gingiei), creează un amestec din 1 linguriţă de bicarbonat, puţină pastă de dinţi, puţină zeamă de lămâie şi puţina apă oxigenată. Vei obţine o pastă care acţionează ca un produs de albire profesional! Este uşor de obţinut, iar rezultatele se văd după prima spălare!

Scapă rapid de acnee! Încearcă să faci o pastă din bicarbonat şi apă caldă. Aplică apoi pasta direct pe suprafaţa cu acnee şi las-o să acţioneze câteva minute. Vei fi surprinsă cât de repede şi de eficient va funcţiona!

Pagina noastra de Facebook: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Victoria.
administrator fondator

Data de inscriere : 03/01/2013

http://margelitcrosetat.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj  NUSA la data de Sam Mar 22, 2014 3:54 am

Cum sa scapi de cearcane in 5 minute                                            Cartof crud, rece

Îl poţi face piure cu o seară înainte sau poţi doar să-l pui întreg, spălat, la frigider. De dimineaţă, când te trezeşti, întinde un pic de piure sau pune două felii de cartof pe cearcăne şi lasă să acţioneze în jur de cinci minute (sau cât suporţi, dacă ţi se pare prea rece). Poţi face asta în fiecare dimineaţă şi nu vei mai avea mari probleme cu cearcănele.
O lingură îngheţată

Lasă o lingură să stea la congelator timp de 10-15 minute, când te trezeşti de dimineaţă. După ce s-a răcit destul, pune-o pe cearcăn (atenţie, nu acoperi şi ochiul cu lingura rece) şi ţine-o acolo până se încălzeşte din nou. Repetă şi pentru celălalt ochi sau, ca să câştigi timp, pune două linguri la congelator şi apoi ţine-le pe cearcăne în acelaşi timp.
Pliculete de ceai    Umezeşte două pliculeţe de ceai, preferabil verde, şi ţine-le la rece peste noapte. De dimineaţă aşază-le peste cearcăne şi ţine-le timp de 5-10 minute. Teina şi faptul că sunt reci ajută la dezumflarea rapidă a pungilor de sub ochi. Cât timp le ţii, stai întinsă în pat, cu capul urcat pe o pernă mare, cât să fie mai sus decât restul corpului
NUSA
Ambasador.
Ambasador.

Data de inscriere : 11/09/2013

Sus In jos

Mesaj  natya la data de Sam Mar 22, 2014 8:51 am

Utile informatiile multumim !
natya
Ambasador.
Ambasador.

Sus In jos

Mesaj  NUSA la data de Dum Mar 30, 2014 6:22 am

Cum să-ţi faci singură un scrub anticelulitic
Nu e nevoie să dai bani grei pe produsele anticelulită care de multe ori sunt ineficiente. Iată cum poţi să-ţi faci singur un scrub anticelulitic

Ingrediete pentru scrub-ul anti-celulită

- o cească de cafea proaspăt măcinată
- jumătate de ceaşcă zahăr
- jumătate de ceaşcă sare
- jumătate de ceaşcă ulei de cocos (se găseşte la magazinele naturiste)
Mod de preparare

E simplu: se amestecă ingredientele bine.

Când e gata, intră imediat la duş şi freacă bine coapsele, fesele şi abdomenul cu scrubul preparat de tine.
De ce este eficient

Cafeaua e unul din cele ai bune remedii anticelulită şi se găseşte şi în multe cosmetice speciale. Cofeina îmbunătăţeşte circulaţia, curăţă porii în profunzime şi elimină excesul de apă din piele.
NUSA
Ambasador.
Ambasador.

Sus In jos

Mesaj  natya la data de Mar Apr 01, 2014 6:49 am

Nusa ! cum se vinde uleiul de cocos ? am citit ca e foarte bun si pentru par !
natya
Ambasador.
Ambasador.

Sus In jos

Mesaj  NUSA la data de Mar Apr 01, 2014 9:57 am

Natya,chiar nu stiu,reteta am gasit o pe net si mi s a parut interesanta,am zis ca intreb la plafar cu prima ocazie Pentru par si piele e tare bun uleiul de argan,se gaseste tot la plafar,la sticluta simpla incepand cu 10 ml si cea de 50 ml are pulverizator ,iar ca pret acum un an la mine era cam 13 lei 10 ml si 60 lei 50ml pupici 
NUSA
Ambasador.
Ambasador.

Sus In jos

Mesaj  crissilvia la data de Mar Apr 01, 2014 10:52 pm

Mersi pentru reteta, Nusa, am sa o incerc si eu.
Sunt adepta produselor naturiste. Acum cativa ani am lucrat la un magazin naturist si mi-a placut foarte mult. De-atunci folosesc produsele naturiste cu incredere.Intr-adevar uleiul de argan este foarte bun pentru piele si par dar se absorbe lent si da o senzatie grasa, este recomandat in special pentru piele foarte uscata sau deshidratata si par degradat, uscat.
Uleiul de cocos este si el foarte bun pentru piele si par, se absoarbe usor , da o senzatie destul de uscata si este mai ieftin decat uleiul de argan.Recomandari, ulei cocos-cosmetica:piele uscata, deshidratata,crapata, descuamari la membrele bebelusilor ,aplicatii pe piele dupa expunerea la soare,ingrijirea buzelor, ingrijire si protectie capilara.
crissilvia
Maestru
Maestru

Data de inscriere : 06/03/2014
Varsta : 43
Localizare : Constanta

Sus In jos

Mesaj  crissilvia la data de Mar Apr 01, 2014 11:05 pm

Natya, uleiul de cocos se vinde la plafare , de regula in borcane de diferite gramaje si sub 24 grade , se soldifica.
Pentru a-l intrebuinta sub forma lichida, este de-ajuns sa-l pui pe caloriferul cald cateva minute, sau sa-l incazesti putin (nu-l lasa sa fiarba deoarece isi pierde proprietatile) la bain-marie.
crissilvia
Maestru
Maestru

Data de inscriere : 06/03/2014
Varsta : 43
Localizare : Constanta

Sus In jos

Mesaj  Gabic la data de Mar Apr 01, 2014 11:49 pm

MI-ar plăcea să lucrez într-un magazin de produse naturiste, cred că nu aş avea timp să mă plictisesc, atâtea informaţii sunt acolo....
Am folosit ulei de argan săptămâna trecută i-am făcut masaj facial unei femei.
Mi-a zis că a simţit aşa o linişte în tot corpul...
o fi fost uleiul, masajul... , nu ştiu...
Mi-a plăcut sticluţa cu pulverizator.
Cred că investesc şi eu într-una.
Gabic
Ambasador.
Ambasador.

Sus In jos

Mesaj  NUSA la data de Mar Apr 01, 2014 11:58 pm

Multumim Criss multumiri  multumiri Gabi,poti lua 10 ml pentru inceput,cred ca masajul a fost,sau ai tu ceva bioenergie,ca uleiul in sine mie nu mi da senzatie decat de hidratare profunda  pupici

Ultima editare efectuata de catre NUSA in Vin Apr 04, 2014 11:20 pm, editata de 1 ori
NUSA
Ambasador.
Ambasador.

Sus In jos

Mesaj  crissilvia la data de Mier Apr 02, 2014 12:06 am

Cu multa placere, Nusa  :@(:
crissilvia
Maestru
Maestru